Cornell Dubilier Electronics CD10CD150JO3
CD10CD150JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD10CD150JO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 15PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD10CD150JO3.pdf
Availability of CD10CD150JO3
QUANTITY
CD10CD150JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD10CD150JO3
Internal Part NumberEIS-CD10CD150JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD10
PackagingBulk
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.358" L x 0.189" W (9.10mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.331" (8.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD10CD150JO3
Related LinksCD10CD, CD10CD150JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD10CD150JO3 Details Description
Related parts for CD10CD150JO3
IC COMPARATOR SGL 5.5V SSOP-5 datasheet.pdf