C&K Components CD10CM0SB
CD10CM0SB picture photo
Mfg. Part Number
CD10CM0SB
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY DIP
Datasheet Download
CD10CM0SB.pdf
Availability of CD10CM0SB
QUANTITY
CD10CM0SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CD10CM0SB
Internal Part NumberEIS-CD10CM0SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesCD
PackagingTube
CircuitBCD Complement
Number of Positions10
Current Rating0.4VA
Voltage Rating20VAC/DC
Actuator TypeRotary for Tool
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.168" (4.27mm)
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
FeaturesProcess Sealed
Body MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Length0.315" (8.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mechanical Life20,000 Steps
Electrical Life20,000 Steps
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD10CM0SB
Related LinksCD10, CD10CM0SB Datasheet, C&K Components Distributor
CD10CM0SB Details Description
Related parts for CD10CM0SB
IC MCU 8BIT 2K FLASH 20-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 76.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf