Cornell Dubilier Electronics CD10ED200DO3
CD10ED200DO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD10ED200DO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 20PF 0.5PF 500V RADIAL
Datasheet Download
CD10ED200DO3.pdf
Availability of CD10ED200DO3
QUANTITY
CD10ED200DO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD10ED200DO3
Internal Part NumberEIS-CD10ED200DO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD10
PackagingBulk
Capacitance20pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.358" L x 0.189" W (9.10mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.331" (8.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD10ED200DO3
Related LinksCD10ED, CD10ED200DO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD10ED200DO3 Details Description
Related parts for CD10ED200DO3
CONN FERRULE DIN 8AWG RED datasheet.pdf
JUMPER-H9991TR/1852BK/X 6" datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS .100" DL TIN datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
LABEL 2" CIRCLE RED 1000/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CUTTER MINI ANG TIP 45DEG 22AWG datasheet.pdf
DIGITAL TIMER IP66 0.01S-9999H datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf