Cornell Dubilier Electronics CD10ED220DO3
CD10ED220DO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD10ED220DO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 22PF 0.5PF 500V RADIAL
Datasheet Download
CD10ED220DO3.pdf
Availability of CD10ED220DO3
QUANTITY
CD10ED220DO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD10ED220DO3
Internal Part NumberEIS-CD10ED220DO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD10
PackagingBulk
Capacitance22pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.358" L x 0.189" W (9.10mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.331" (8.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD10ED220DO3
Related LinksCD10ED, CD10ED220DO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD10ED220DO3 Details Description
Related parts for CD10ED220DO3
CONN KEYING PLUG 94V-2 UNI-MATE datasheet.pdf
IC OCTAL TRANSP LATCH 20-SOIC datasheet.pdf
IC OP AMP GP 1.4MHZ RR SC70-5 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 51A TO-247 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 550MA 612 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.3K OHM 0804 datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 73V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf