Cornell Dubilier Electronics CD10ED300JO3
CD10ED300JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD10ED300JO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 30PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD10ED300JO3.pdf
Availability of CD10ED300JO3
QUANTITY
CD10ED300JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD10ED300JO3
Internal Part NumberEIS-CD10ED300JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD10
PackagingBulk
Capacitance30pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.370" L x 0.189" W (9.40mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.339" (8.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD10ED300JO3
Related LinksCD10ED, CD10ED300JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD10ED300JO3 Details Description
Related parts for CD10ED300JO3
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 14.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO277A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 22MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HDR 60POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf