Cornell Dubilier Electronics CD10ED500GO3
CD10ED500GO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD10ED500GO3
Brief Description
CAP MICA 50PF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD10ED500GO3.pdf
Availability of CD10ED500GO3
QUANTITY
CD10ED500GO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD10ED500GO3
Internal Part NumberEIS-CD10ED500GO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance50pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.370" L x 0.189" W (9.40mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.339" (8.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD10ED500GO3
Related LinksCD10ED, CD10ED500GO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD10ED500GO3 Details Description
Related parts for CD10ED500GO3
JUMPER-H1507TR/A3049G/H1507TR 5" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 180A PLUS247 datasheet.pdf
RES SMD 0.036 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 6A 125V datasheet.pdf
TOOL PART SHEAR BLADE SPRING datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 68PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf