Cornell Dubilier Electronics CD10FA361GO3
CD10FA361GO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD10FA361GO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 360PF 2% 100V RADIAL
Datasheet Download
CD10FA361GO3.pdf
Availability of CD10FA361GO3
QUANTITY
CD10FA361GO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD10FA361GO3
Internal Part NumberEIS-CD10FA361GO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD10
PackagingBulk
Capacitance360pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.382" (9.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD10FA361GO3
Related LinksCD10FA, CD10FA361GO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD10FA361GO3 Details Description
Related parts for CD10FA361GO3
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RING TIME SETTING FOR H2C-S/-SR datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.02UF 50V 10% BP 1825 datasheet.pdf
RES 816K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf