Cornell Dubilier Electronics CD10FC271GO3
CD10FC271GO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD10FC271GO3
Brief Description
CAP MICA 270PF 2% 300V RADIAL
Datasheet Download
CD10FC271GO3.pdf
Availability of CD10FC271GO3
QUANTITY
CD10FC271GO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD10FC271GO3
Internal Part NumberEIS-CD10FC271GO3
PackagingBulk
Capacitance270pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated300V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.382" (9.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD10FC271GO3
Related LinksCD10FC, CD10FC271GO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD10FC271GO3 Details Description
Related parts for CD10FC271GO3
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 450MA 360 MOHM datasheet.pdf
TAPE GEN PURPOSE VHB 6"X5YD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf