Cornell Dubilier Electronics CD10FC271JO3F
CD10FC271JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD10FC271JO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 270PF 5% 300V RADIAL
Datasheet Download
CD10FC271JO3F.pdf
Availability of CD10FC271JO3F
QUANTITY
CD10FC271JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD10FC271JO3F
Internal Part NumberEIS-CD10FC271JO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD10
PackagingBulk
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.382" (9.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD10FC271JO3F
Related LinksCD10FC, CD10FC271JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD10FC271JO3F Details Description
Related parts for CD10FC271JO3F
CONN HEADR 66POS .8MM DL R/A SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMA datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 15W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR RA SMT CLIP 30AU datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 141 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 36COND 24AWG 500' datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
TAPE CLIP 2.17" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf