Cornell Dubilier Electronics CD10FD101JO3F
CD10FD101JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD10FD101JO3F
Brief Description
CAP MICA 100PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD10FD101JO3F.pdf
Availability of CD10FD101JO3F
QUANTITY
CD10FD101JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD10FD101JO3F
Internal Part NumberEIS-CD10FD101JO3F
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.370" L x 0.201" W (9.40mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.350" (8.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD10FD101JO3F
Related LinksCD10FD, CD10FD101JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD10FD101JO3F Details Description
Related parts for CD10FD101JO3F
CONN MCX PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT REG W/BATT DETECT 20SOIC datasheet.pdf
CONN SPLICE 975-2700 CMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 10POS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CIR 26C 26#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf