Cornell Dubilier Electronics CD10FD111FO3
CD10FD111FO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD10FD111FO3
Brief Description
CAP MICA 110PF 1% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD10FD111FO3.pdf
Availability of CD10FD111FO3
QUANTITY
CD10FD111FO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD10FD111FO3
Internal Part NumberEIS-CD10FD111FO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance110pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.382" L x 0.201" W (9.70mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.350" (8.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD10FD111FO3
Related LinksCD10FD, CD10FD111FO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD10FD111FO3 Details Description
Related parts for CD10FD111FO3
DEKAFIX GW 5 MARKED R 50/CD datasheet.pdf
BIT TORX T27 0.98" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC LIU E1 2CH SHORT HAUL 80-TQFP datasheet.pdf
RES 402 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CBL 1COND 22AWG 300V SLATE 100' datasheet.pdf
RES 16 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf