Cornell Dubilier Electronics CD10FD201JO3
CD10FD201JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD10FD201JO3
Brief Description
CAP MICA 200PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD10FD201JO3.pdf
Availability of CD10FD201JO3
QUANTITY
CD10FD201JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD10FD201JO3
Internal Part NumberEIS-CD10FD201JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.390" L x 0.209" W (9.90mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.370" (9.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD10FD201JO3
Related LinksCD10FD, CD10FD201JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD10FD201JO3 Details Description
Related parts for CD10FD201JO3
OSC XO 64.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
IC SERIALIZER 10BIT 49FBGA datasheet.pdf
IC VREF GEN 12CH TFT-LCD 28-TSSO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN HDR 50PIN GOLD RT ANG PCB datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 PIN RECP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf