TDK Corporation CD12-E2GA222MYNS
CD12-E2GA222MYNS picture photo
Mfg. Part Number
CD12-E2GA222MYNS
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 250VAC RADIAL
Datasheet Download
CD12-E2GA222MYNS.pdf
Availability of CD12-E2GA222MYNS
QUANTITY
CD12-E2GA222MYNS Order Process
Ship out your order
Specifications of CD12-E2GA222MYNS
Internal Part NumberEIS-CD12-E2GA222MYNS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCD
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientE
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.453" Dia (11.50mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD12-E2GA222MYNS
Related LinksCD12-E2G, CD12-E2GA222MYNS Datasheet, TDK Corporation Distributor
CD12-E2GA222MYNS Details Description
Related parts for CD12-E2GA222MYNS
REGULATOR 10V 1.5A 3PSIP SMD T&R datasheet.pdf
TERM EDGE DUOTYNE 22-26AWG CRIMP datasheet.pdf
CONN POWER ENTRY 3 POLE 15A 250V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CORD 8 POS FEMALE, RA 2M 24 AWG datasheet.pdf
LED SPACER 3MM T-1 BLACK 26MM datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 7/8" datasheet.pdf
FUSE HOLDER 250V datasheet.pdf
3 V to 5 V Single Supply, 200 kSPS 8-Channel, 12-Bit Sampling ADC IC datasheet.pdf