Bourns Inc. CD1408-F11000
CD1408-F11000 picture photo
Mfg. Part Number
CD1408-F11000
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 1A 1408
Datasheet Download
CD1408-F11000.pdf
Availability of CD1408-F11000
QUANTITY
CD1408-F11000 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD1408-F11000
Internal Part NumberEIS-CD1408-F11000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)300ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseChip, Concave Terminals
Supplier Device Package1408
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD1408-F11000
Related LinksCD1408, CD1408-F11000 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD1408-F11000 Details Description
Related parts for CD1408-F11000
CONN CARDEDGE 50POS .156 X .200 datasheet.pdf
JUMPER-H1500TR/A2015S/X 8" datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
6 POS EP 2.5 HDR, GLOW WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf