Bourns Inc. CD1408-F11000
CD1408-F11000 picture photo
Mfg. Part Number
CD1408-F11000
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 1A 1408
Datasheet Download
CD1408-F11000.pdf
Availability of CD1408-F11000
QUANTITY
CD1408-F11000 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD1408-F11000
Internal Part NumberEIS-CD1408-F11000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)300ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseChip, Concave Terminals
Supplier Device Package1408
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD1408-F11000
Related LinksCD1408, CD1408-F11000 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD1408-F11000 Details Description
Related parts for CD1408-F11000
YOKE CLAMP W/BLUE HOOD 10X3MM datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL36.7KHZ SIDE datasheet.pdf
VARISTOR 73.8V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 4:2 4.5GHZ 32MLF datasheet.pdf
LED SNAPLED RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1.8A 60 MOHM TH datasheet.pdf
RES 42 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf