Bourns Inc. CD1408-FF11500
CD1408-FF11500 picture photo
Mfg. Part Number
CD1408-FF11500
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.5KV 1A 1408
Datasheet Download
CD1408-FF11500.pdf
Availability of CD1408-FF11500
QUANTITY
CD1408-FF11500 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD1408-FF11500
Internal Part NumberEIS-CD1408-FF11500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1500V (1.5kV)
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If6V @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1500V
Capacitance @ Vr, F-
Supplier Device Package1408
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD1408-FF11500
Related LinksCD1408-, CD1408-FF11500 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD1408-FF11500 Details Description
Related parts for CD1408-FF11500
CONN HEADER 11POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
RES 200 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
4 WALL EJECT SEA HORSE HEADER datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 55NS 36MINIBGA datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
KIT EVAL 78K0R DEMO RF4CE datasheet.pdf
RES 284 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ENTRANCE TRACK COVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf