Bourns Inc. CD1408-R1200
CD1408-R1200 picture photo
Mfg. Part Number
CD1408-R1200
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 1A 1408
Datasheet Download
CD1408-R1200.pdf
Availability of CD1408-R1200
QUANTITY
CD1408-R1200 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD1408-R1200
Internal Part NumberEIS-CD1408-R1200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3µs
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F12pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package1408
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD1408-R1200
Related LinksCD1408, CD1408-R1200 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD1408-R1200 Details Description
Related parts for CD1408-R1200
LOW PROFILE QKE II ASSY datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 2POS datasheet.pdf
RES 40.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ16B PG21 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.8V 3-USP datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 10ppm 8pF 80 Ohm -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf