Bourns Inc. CD1408-R1400
CD1408-R1400 picture photo
Mfg. Part Number
CD1408-R1400
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A 1408
Datasheet Download
CD1408-R1400.pdf
Availability of CD1408-R1400
QUANTITY
CD1408-R1400 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD1408-R1400
Internal Part NumberEIS-CD1408-R1400
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3µs
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F12pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package1408
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD1408-R1400
Related LinksCD1408, CD1408-R1400 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD1408-R1400 Details Description
Related parts for CD1408-R1400
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER PLCC TO 84DIP 0.6 datasheet.pdf
381 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
50 SYS 50 HDR DRST SHRD W/O HD datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf