Bourns Inc. CD1408-R1400
CD1408-R1400 picture photo
Mfg. Part Number
CD1408-R1400
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A 1408
Datasheet Download
CD1408-R1400.pdf
Availability of CD1408-R1400
QUANTITY
CD1408-R1400 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD1408-R1400
Internal Part NumberEIS-CD1408-R1400
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3µs
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F12pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseChip, Concave Terminals
Supplier Device Package1408
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD1408-R1400
Related LinksCD1408, CD1408-R1400 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD1408-R1400 Details Description
Related parts for CD1408-R1400
IC DAC 12BIT SRL LP 5V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET PCB datasheet.pdf
SIDAC SYM 3CHP 130V 250A TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 100V 10% BP 1210 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS PANEL RA SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 100MA SMD datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf