Cornell Dubilier Electronics CD15CD150JO3F
CD15CD150JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD15CD150JO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 15PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD15CD150JO3F.pdf
Availability of CD15CD150JO3F
QUANTITY
CD15CD150JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD15CD150JO3F
Internal Part NumberEIS-CD15CD150JO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD15
PackagingBulk
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.358" (9.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD15CD150JO3F
Related LinksCD15CD, CD15CD150JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD15CD150JO3F Details Description
Related parts for CD15CD150JO3F
RES SMD 220K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
BUSHING SPLIT 0.500" NYLON WHITE datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100 R/A datasheet.pdf
POWER CABLE 15M datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 20A SCREW datasheet.pdf