Cornell Dubilier Electronics CD15ED200JO3
CD15ED200JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD15ED200JO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 20PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD15ED200JO3.pdf
Availability of CD15ED200JO3
QUANTITY
CD15ED200JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD15ED200JO3
Internal Part NumberEIS-CD15ED200JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD15
PackagingBulk
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.358" (9.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD15ED200JO3
Related LinksCD15ED, CD15ED200JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD15ED200JO3 Details Description
Related parts for CD15ED200JO3
OPTOISO 5.3KV PUSH PULL 6SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1A 200 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH HIGH SIDE POWER TO220AB-5 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 9POS 2.54MM datasheet.pdf
IC PLL CLOCK DVR 2.5V 28-TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
NEMA 5-15PHGC-IEC-C13 GREY SJT datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC3403EDD datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf