Cornell Dubilier Electronics CD15ED200JO3F
CD15ED200JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD15ED200JO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 20PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD15ED200JO3F.pdf
Availability of CD15ED200JO3F
QUANTITY
CD15ED200JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD15ED200JO3F
Internal Part NumberEIS-CD15ED200JO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD15
PackagingBulk
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.358" (9.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD15ED200JO3F
Related LinksCD15ED, CD15ED200JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD15ED200JO3F Details Description
Related parts for CD15ED200JO3F
TVS DIODE 58.1VWM 92VC AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 25K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf