Cornell Dubilier Electronics CD15FA112GO3F
CD15FA112GO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD15FA112GO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 1100PF 2% 100V RADIAL
Datasheet Download
CD15FA112GO3F.pdf
Availability of CD15FA112GO3F
QUANTITY
CD15FA112GO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD15FA112GO3F
Internal Part NumberEIS-CD15FA112GO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD15
PackagingBulk
Capacitance1100pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.488" L x 0.240" W (12.40mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.421" (10.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD15FA112GO3F
Related LinksCD15FA, CD15FA112GO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD15FA112GO3F Details Description
Related parts for CD15FA112GO3F
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 28SOIC datasheet.pdf
KEYPAD SMALL FOOTPRINT METL KEYS datasheet.pdf
IC FLOW CTRL MULTI QUEUE 256-BGA datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 6SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLK 11POS 5MM VERT datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 7.62MM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf