Cornell Dubilier Electronics CD15FD101JO3
CD15FD101JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD15FD101JO3
Brief Description
CAP MICA 100PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD15FD101JO3.pdf
Availability of CD15FD101JO3
QUANTITY
CD15FD101JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD15FD101JO3
Internal Part NumberEIS-CD15FD101JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.461" L x 0.181" W (11.70mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max)0.358" (9.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD15FD101JO3
Related LinksCD15FD, CD15FD101JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD15FD101JO3 Details Description
Related parts for CD15FD101JO3
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 8SMD datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.45A 180 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 5A D2PAK datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 4V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
IC FPGA 77 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 20% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 250VAC 32VDC datasheet.pdf