Cornell Dubilier Electronics CD15FD121FO3F
CD15FD121FO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD15FD121FO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 120PF 1% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD15FD121FO3F.pdf
Availability of CD15FD121FO3F
QUANTITY
CD15FD121FO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD15FD121FO3F
Internal Part NumberEIS-CD15FD121FO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD15
PackagingBulk
Capacitance120pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.461" L x 0.181" W (11.70mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max)0.370" (9.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD15FD121FO3F
Related LinksCD15FD, CD15FD121FO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD15FD121FO3F Details Description
Related parts for CD15FD121FO3F
RES SMD 2.7K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf