Cornell Dubilier Electronics CD15FD301GO3
CD15FD301GO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD15FD301GO3
Brief Description
CAP MICA 300PF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD15FD301GO3.pdf
Availability of CD15FD301GO3
QUANTITY
CD15FD301GO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD15FD301GO3
Internal Part NumberEIS-CD15FD301GO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance300pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.469" L x 0.209" W (11.90mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.390" (9.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD15FD301GO3
Related LinksCD15FD, CD15FD301GO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD15FD301GO3 Details Description
Related parts for CD15FD301GO3
CONN PLUG 2POS .084 datasheet.pdf
MOD INLET/CB/STD FILTER 8A PNL datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 100PS DL .100 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 10V 30A 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 530MA 1.37 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD datasheet.pdf