Cornell Dubilier Electronics CD15FD301JO3
CD15FD301JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD15FD301JO3
Brief Description
CAP MICA 300PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD15FD301JO3.pdf
Availability of CD15FD301JO3
QUANTITY
CD15FD301JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD15FD301JO3
Internal Part NumberEIS-CD15FD301JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.469" L x 0.209" W (11.90mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.390" (9.90mm)