Cornell Dubilier Electronics CD15FD331FO3F
CD15FD331FO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD15FD331FO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 330PF 1% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD15FD331FO3F.pdf
Availability of CD15FD331FO3F
QUANTITY
CD15FD331FO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD15FD331FO3F
Internal Part NumberEIS-CD15FD331FO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD15
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.469" L x 0.209" W (11.90mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.390" (9.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD15FD331FO3F
Related LinksCD15FD, CD15FD331FO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD15FD331FO3F Details Description
Related parts for CD15FD331FO3F
CONN HEADER ZH TOP 3POS 1.5MM datasheet.pdf
IC VIDEO MULTIPLEXER 4X1 14SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 850V 6.7A TO-220FP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 24PS GOLD SMD datasheet.pdf
ENCODER OPT 2CH 200LPI BENT LEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
SWITCH COMPACT KEY-OPERATED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1.5A CST2C datasheet.pdf