Cornell Dubilier Electronics CD16FD331JO3F
CD16FD331JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD16FD331JO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 330PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD16FD331JO3F.pdf
Availability of CD16FD331JO3F
QUANTITY
CD16FD331JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD16FD331JO3F
Internal Part NumberEIS-CD16FD331JO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD16
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.234" (5.94mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.449" L x 0.161" W (11.40mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.469" (11.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD16FD331JO3F
Related LinksCD16FD, CD16FD331JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD16FD331JO3F Details Description
Related parts for CD16FD331JO3F
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 48V datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 850VDC SCREW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
SENSOR RETROREFL 2M LT ON PNP datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 80A 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 6POS W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
24-Bit, 192 kHz Stereo DAC for Audio  IC datasheet.pdf