Cornell Dubilier Electronics CD16FD561JO3F
CD16FD561JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD16FD561JO3F
Brief Description
CAP MICA 560PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD16FD561JO3F.pdf
Availability of CD16FD561JO3F
QUANTITY
CD16FD561JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD16FD561JO3F
Internal Part NumberEIS-CD16FD561JO3F
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.234" (5.94mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.461" L x 0.181" W (11.70mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD16FD561JO3F
Related LinksCD16FD, CD16FD561JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD16FD561JO3F Details Description
Related parts for CD16FD561JO3F
IC SYNC BATTERY CHARGER 28VQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 430MA 410 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
VARISTOR 610V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
ARJ RELAY RF 2 FORM C 12V datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
FUSE 10A 690V GR DIN 000 HSDNH datasheet.pdf