Cornell Dubilier Electronics CD16FD752JO3
CD16FD752JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD16FD752JO3
Brief Description
CAP MICA 7500PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD16FD752JO3.pdf
Availability of CD16FD752JO3
QUANTITY
CD16FD752JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD16FD752JO3
Internal Part NumberEIS-CD16FD752JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance7500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.234" (5.94mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.500" L x 0.402" W (12.70mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)0.579" (14.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD16FD752JO3
Related LinksCD16FD, CD16FD752JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD16FD752JO3 Details Description
Related parts for CD16FD752JO3
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
G5 ECAT SERVO MTR 7.5KW 200VAC datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
FPC/FFC SMT CONNECTOR 1 MM PITCH datasheet.pdf
AMP-TAB ASY 22 POS DUAL datasheet.pdf