Cornell Dubilier Electronics CD17ED200JO3
CD17ED200JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD17ED200JO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 20PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD17ED200JO3.pdf
Availability of CD17ED200JO3
QUANTITY
CD17ED200JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD17ED200JO3
Internal Part NumberEIS-CD17ED200JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD17
PackagingBulk
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.358" (9.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD17ED200JO3
Related LinksCD17ED, CD17ED200JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD17ED200JO3 Details Description
Related parts for CD17ED200JO3
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 191K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
TOOL DIE SET TERMINAL 10AWG datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.35A 174.9 MOHM datasheet.pdf
MOD FRAME SNGL GANG 4PORT IVORY datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf