Cornell Dubilier Electronics CD17FA152JO3F
CD17FA152JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD17FA152JO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 1500PF 5% 100V RADIAL
Datasheet Download
CD17FA152JO3F.pdf
Availability of CD17FA152JO3F
QUANTITY
CD17FA152JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD17FA152JO3F
Internal Part NumberEIS-CD17FA152JO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD17
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.500" L x 0.252" W (12.70mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)0.429" (10.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD17FA152JO3F
Related LinksCD17FA, CD17FA152JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD17FA152JO3F Details Description
Related parts for CD17FA152JO3F
LED WHITE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT TH PEG 30AU datasheet.pdf
TOP MOUNT 8 PORT NO LED 5M PUR datasheet.pdf
RES 90K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf