Cornell Dubilier Electronics CD18FD751JO3
CD18FD751JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD18FD751JO3
Brief Description
CAP MICA 750PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD18FD751JO3.pdf
Availability of CD18FD751JO3
QUANTITY
CD18FD751JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD18FD751JO3
Internal Part NumberEIS-CD18FD751JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance750pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.650" L x 0.209" W (16.50mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD18FD751JO3
Related LinksCD18FD, CD18FD751JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD18FD751JO3 Details Description
Related parts for CD18FD751JO3
TRIMMER 2K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
EVAL KIT EXPERIMENTAL KS8841 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 392OHM 1% AXL datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
ANT GRID 15DBI 900MHZ 30" N MALE datasheet.pdf
TVS DIODE 3.5VWM USV datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf