Cornell Dubilier Electronics CD19ED750JO3
CD19ED750JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD19ED750JO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 75PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD19ED750JO3.pdf
Availability of CD19ED750JO3
QUANTITY
CD19ED750JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19ED750JO3
Internal Part NumberEIS-CD19ED750JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD19
PackagingBulk
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19ED750JO3
Related LinksCD19ED, CD19ED750JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19ED750JO3 Details Description
Related parts for CD19ED750JO3
CAP CER 120PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER XH SIDE 13POS 2.5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 86A IPAK datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
16 MODII HDR SRST B/A .100CL datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf