Cornell Dubilier Electronics CD19FC622FO3
CD19FC622FO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD19FC622FO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 6200PF 1% 300V RADIAL
Datasheet Download
CD19FC622FO3.pdf
Availability of CD19FC622FO3
QUANTITY
CD19FC622FO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FC622FO3
Internal Part NumberEIS-CD19FC622FO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD19
PackagingBulk
Capacitance6200pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.689" L x 0.319" W (17.50mm x 8.10mm)
Height - Seated (Max)0.559" (14.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FC622FO3
Related LinksCD19FC, CD19FC622FO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FC622FO3 Details Description
Related parts for CD19FC622FO3
GDT 300V 10KA datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC MONITOR PREC 2.5V 10-DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
ANT WIRELESS UHF 460-470MHZ 44" datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 45UF 5% 700VDC RADIAL datasheet.pdf