Cornell Dubilier Electronics CD19FD112GO3
CD19FD112GO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD19FD112GO3
Brief Description
CAP MICA 1100PF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD19FD112GO3.pdf
Availability of CD19FD112GO3
QUANTITY
CD19FD112GO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FD112GO3
Internal Part NumberEIS-CD19FD112GO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Capacitance1100pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.650" L x 0.220" W (16.50mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FD112GO3
Related LinksCD19FD, CD19FD112GO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FD112GO3 Details Description
Related parts for CD19FD112GO3
TRANS 2PNP 50V 0.1A SMINI6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
REAR SUPPORT FRAME datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE GAUGE datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 24A 3.5 MOHM SMD datasheet.pdf
DIA 3MM 2MM PW NPN NO datasheet.pdf