Cornell Dubilier Electronics CD19FD152FO3
CD19FD152FO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD19FD152FO3
Brief Description
CAP MICA 1500PF 1% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD19FD152FO3.pdf
Availability of CD19FD152FO3
QUANTITY
CD19FD152FO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FD152FO3
Internal Part NumberEIS-CD19FD152FO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.661" L x 0.228" W (16.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FD152FO3
Related LinksCD19FD, CD19FD152FO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FD152FO3 Details Description
Related parts for CD19FD152FO3
IC D/A CONV 12BIT R-R DUAL 8SOIC datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 36QSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS STR NO LATCH datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 5A 48V datasheet.pdf
MIL-E-QUAL CAP & CHAIN datasheet.pdf
CABLE 4COND 12AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 2GBIT 2.5NS 60FBGA datasheet.pdf
ID TIE 3.9"L 18LB NATURAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf