Cornell Dubilier Electronics CD19FD152JO3
CD19FD152JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD19FD152JO3
Brief Description
CAP MICA 1500PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD19FD152JO3.pdf
Availability of CD19FD152JO3
QUANTITY
CD19FD152JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FD152JO3
Internal Part NumberEIS-CD19FD152JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.661" L x 0.228" W (16.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FD152JO3
Related LinksCD19FD, CD19FD152JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FD152JO3 Details Description
Related parts for CD19FD152JO3
CABLE PATCH CAT5E GRAY 25' datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 54W NI880 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 23POS SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 24VOUT 75W datasheet.pdf
CONN SOCKET 50POS 2.54MM datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf