Cornell Dubilier Electronics CD19FD162GO3
CD19FD162GO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD19FD162GO3
Brief Description
CAP MICA 1600PF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD19FD162GO3.pdf
Availability of CD19FD162GO3
QUANTITY
CD19FD162GO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FD162GO3
Internal Part NumberEIS-CD19FD162GO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Capacitance1600pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.661" L x 0.228" W (16.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FD162GO3
Related LinksCD19FD, CD19FD162GO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FD162GO3 Details Description
Related parts for CD19FD162GO3
CIR BRKR 10A 480VAC 110VDC datasheet.pdf
RES 350 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V 5% BX 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 31POS PIN 18" WIRE datasheet.pdf