Cornell Dubilier Electronics CD19FD182FO3F
CD19FD182FO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD19FD182FO3F
Brief Description
CAP MICA 1800PF 1% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD19FD182FO3F.pdf
Availability of CD19FD182FO3F
QUANTITY
CD19FD182FO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FD182FO3F
Internal Part NumberEIS-CD19FD182FO3F
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.669" L x 0.240" W (17.00mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FD182FO3F
Related LinksCD19FD, CD19FD182FO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FD182FO3F Details Description
Related parts for CD19FD182FO3F
IC SW HIGH SIDE SGL 2A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 WW datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
IC CMOS HEX GATE 4INV 16-SOIC datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 20ppm 13pF 60 Ohm -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
RES 100 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 715 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP POLY 820UF 20% 16V T/H datasheet.pdf