Cornell Dubilier Electronics CD19FD182JO3F
CD19FD182JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD19FD182JO3F
Brief Description
CAP MICA 1800PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD19FD182JO3F.pdf
Availability of CD19FD182JO3F
QUANTITY
CD19FD182JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FD182JO3F
Internal Part NumberEIS-CD19FD182JO3F
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.669" L x 0.240" W (17.00mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FD182JO3F
Related LinksCD19FD, CD19FD182JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FD182JO3F Details Description
Related parts for CD19FD182JO3F
IC COUNTER DUAL 4BIT 1:4 16-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MOUNTING KIT datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V TSOT23-6 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf