Cornell Dubilier Electronics CD19FD182JO3F
CD19FD182JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD19FD182JO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 1800PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD19FD182JO3F.pdf
Availability of CD19FD182JO3F
QUANTITY
CD19FD182JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FD182JO3F
Internal Part NumberEIS-CD19FD182JO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD19
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.669" L x 0.240" W (17.00mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FD182JO3F
Related LinksCD19FD, CD19FD182JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FD182JO3F Details Description
Related parts for CD19FD182JO3F
CONVERTER DC/DC 3.3V 83W OUT T/H datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC SYNC FIFO MEM 512X18 56-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 9POS TIN WW R/A datasheet.pdf
IC 16BIT TRANSP D LATCH 48SSOP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X1 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TXRX RF 2.4GHZ MULTICHAN datasheet.pdf
IC UART FIFO DUAL 44LQFP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 35W datasheet.pdf