Cornell Dubilier Electronics CD19FD242GO3F
CD19FD242GO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD19FD242GO3F
Brief Description
CAP MICA 2400PF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD19FD242GO3F.pdf
Availability of CD19FD242GO3F
QUANTITY
CD19FD242GO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FD242GO3F
Internal Part NumberEIS-CD19FD242GO3F
PackagingBulk
Capacitance2400pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.669" L x 0.260" W (17.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)0.539" (13.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FD242GO3F
Related LinksCD19FD, CD19FD242GO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FD242GO3F Details Description
Related parts for CD19FD242GO3F
RES SMD 3.83KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ENCODER OPT 16PPR DET 6MM SHAFT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ SLOW WARBLE datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 14.73MM datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
SWITCH LED PMI YELLOW RED datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IMPACT 85OHM BP 5X12 GR SN datasheet.pdf