Cornell Dubilier Electronics CD19FD252JO3
CD19FD252JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD19FD252JO3
Brief Description
CAP MICA 2500PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD19FD252JO3.pdf
Availability of CD19FD252JO3
QUANTITY
CD19FD252JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FD252JO3
Internal Part NumberEIS-CD19FD252JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance2500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.681" L x 0.260" W (17.30mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)0.539" (13.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FD252JO3
Related LinksCD19FD, CD19FD252JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FD252JO3 Details Description
Related parts for CD19FD252JO3
RFID HTAG 128BIT MEM 3XSON datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.7V TSOT23-6 datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 20-26 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
RES 511K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE DUCT COUPLER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 17POS JAM NUT M-F datasheet.pdf
47UF 16V 6,5X18MM 85C 10000H datasheet.pdf