Cornell Dubilier Electronics CD19FD272FO3F
CD19FD272FO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD19FD272FO3F
Brief Description
CAP MICA 2700PF 1% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD19FD272FO3F.pdf
Availability of CD19FD272FO3F
QUANTITY
CD19FD272FO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FD272FO3F
Internal Part NumberEIS-CD19FD272FO3F
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.681" L x 0.272" W (17.30mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max)0.539" (13.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FD272FO3F
Related LinksCD19FD, CD19FD272FO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FD272FO3F Details Description
Related parts for CD19FD272FO3F
EMITTER IR 940NM 50MA SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 300MA PC MNT datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 500OHMS SMD datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 3/8 UNF 5V MINI datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK RTAN PEG 06CKT datasheet.pdf
RES 172 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf