Cornell Dubilier Electronics CD19FD272GO3F
CD19FD272GO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD19FD272GO3F
Brief Description
CAP MICA 2700PF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD19FD272GO3F.pdf
Availability of CD19FD272GO3F
QUANTITY
CD19FD272GO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FD272GO3F
Internal Part NumberEIS-CD19FD272GO3F
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.681" L x 0.272" W (17.30mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max)0.539" (13.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FD272GO3F
Related LinksCD19FD, CD19FD272GO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FD272GO3F Details Description
Related parts for CD19FD272GO3F
IDC CABLE - AKN16A/AE16G/APK16A datasheet.pdf
MOD FRAME 1PORT GRAY datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 530MA 160 MOHM datasheet.pdf
BOOT FULL PB 15/32-32 YEL datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W 6TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 12POS .050" SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf