Cornell Dubilier Electronics CD19FD391JO3
CD19FD391JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD19FD391JO3
Brief Description
CAP MICA 390PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD19FD391JO3.pdf
Availability of CD19FD391JO3
QUANTITY
CD19FD391JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FD391JO3
Internal Part NumberEIS-CD19FD391JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.642" L x 0.201" W (16.30mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FD391JO3
Related LinksCD19FD, CD19FD391JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FD391JO3 Details Description
Related parts for CD19FD391JO3
CONN IDC SOCKET 14POS W/POL 30AU datasheet.pdf
BOARD BASE FOR MN101C EVAL KIT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 28TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 10-MSOP datasheet.pdf
FUSE 6A 500V 14X51MM UL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
IC MCU ARM 1.25MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
RES 2.05 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf