Cornell Dubilier Electronics CD19FD472JO3F
CD19FD472JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD19FD472JO3F
Brief Description
CAP MICA 4700PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD19FD472JO3F.pdf
Availability of CD19FD472JO3F
QUANTITY
CD19FD472JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FD472JO3F
Internal Part NumberEIS-CD19FD472JO3F
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.701" L x 0.350" W (17.80mm x 8.90mm)
Height - Seated (Max)0.579" (14.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FD472JO3F
Related LinksCD19FD, CD19FD472JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FD472JO3F Details Description
Related parts for CD19FD472JO3F
MOSFET P-CH 60V 180MA SOT-23 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 4POS DUAL 30AU datasheet.pdf
TCO 250VAC 10A 141C(286F) AXIAL datasheet.pdf
BOARD STAMP ADXRS450 SOIC datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
LENS RED TRANSP MIDGET FLANGE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf