Cornell Dubilier Electronics CD19FD751GO3
CD19FD751GO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD19FD751GO3
Brief Description
CAP MICA 750PF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD19FD751GO3.pdf
Availability of CD19FD751GO3
QUANTITY
CD19FD751GO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FD751GO3
Internal Part NumberEIS-CD19FD751GO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance750pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.650" L x 0.209" W (16.50mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FD751GO3
Related LinksCD19FD, CD19FD751GO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FD751GO3 Details Description
Related parts for CD19FD751GO3
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER PROGRAMMABLE 16 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf